ביצוע שיפועים

באמצעות בטקל ומדה

ביצוע שיפועים לניתוב הנוזלים

בטקל משמש למגוון יישומים ומיועד גם ליצירת שיפועים ע"י יציקתו בגגות ומבנים ולצרכי בידוד, את התערובת הצמנטית מכינים לרוב באתר הבנייה, התערובת עשויה מחול, מלט, חומר מקציף או חומר מעכב התקשות. בועות אוויר מהוות כ-60% מנפח תערובת בטקל, לכן החומר קל משקל ועיקר השימוש בו לצרכי יצירת שיפועים מתחת לשכבות איטום ולצרכי בידוד תרמי יעיל. 

ביצוע שיפועים עם "מדה מתפלסת"

ניתן לבצע שיפועים גם באמצעות תערובת מדה מתפלסת, התערובת עשויה מחומר אבקתי המתייבש ומתקשה במהירות לאחר מגע עם מים. בתערובת מדה עושים שימוש לצרכי שיפועים, לפילוס משטחים וליישור משטחים לפני ריצוף או במקרים בהם נדרשת הגבהה קלה נקודתית.

 

השיפועים נחוצים לניקוז מי הגשמים לעבר המרזבים או פתחי ניקוז ייעודיים אחרים. את השיפועים באמצעות מדה או בטקל מבצעים בדרך כלל כעבודת הכנה לקראת איטום הגג.

יריעות2.jpg (1) copy
איטום גגות
יריעות2.jpg (1) copy
איטום גגות

יישום מהיר ופשוט עבור ביצוע שיפועים

בטקל ומדה נמצאים בשימוש נרחב בענפי הבנייה והאיטום, קל להכין את התערובת וליישם אותה במקום הנדרש, גם בעבודות שיפוצים מקומיות עושים שימוש בחומרים אלה בגלל נוחות העבודה והתוצאות המדויקות. 

 

עם זאת, חשוב לדעת כי ביצוע שיפועים באמצעות תערובות בטקל או מדה מחייב ניסיון מקצועי, רק אנשי מקצוע מיומנים מסוגלים לבצע את השיפוע הנכון מתחת לשכבות איטום כמו יריעות PVC, או לצרכי הכנת השטח לעבודת האיטום.

 

כיום נהוג ליצוק בטקל על גגות מבנים חדשים, בעיקר לצרכי עבודות איטום וביצוע שיפועים, או מבנים ישנים בהם השיפועים אינם תקינים וכתוצאה מכך נוצרת היקוות מים והיווצרות שלוליות. הבטקל הוא חומר דליל יחסית ונוח לשימוש, קבלני איטום רבים משתמשים בו לצרכי עבודות איטום, קל ליישם את החומר על גגות חדשים או על גגות מצופים בזפת, לבטקל יש גם תכונות בידוד מרשימות, לכן הוא פופולרי בשוק. עם זאת, יש לבטקל גם חסרונות שחשוב לשים לב אליהם, בעיקר רגישותו להיווצרות סדקים  בקלות, לכן חשוב לוודא כי קבלן האיטום מנוסה בעבודה עם בטקל וכי הוא מתמחה בביצוע שיפועים בעזרת החומר.

 

מדה צמנטית נחשבת לתחליף לתערובת בטקל, החומר קל משקל, היישום שלו נוח ומהיר, וקל לבצע שיפועים עם החומר, כל עוד מנוסים בעבודה עמו.

תשתית לאיטום בנוסף על ביצוע שיפועים שיפועים לניקוז מים

שיפועים לא טובים נחשבים לאחת "המחלות" של איטום גגות, יש לבצע שיפועים בגג כדי למנוע היקוות של מים והיווצרות שלוליות.

 

מים עומדים גורמים לנזק בלתי הפיך לחומרי איטום שונים, לכן כאשר מכינים תשתית לאיטום זקוקים לשיפועים מדודים ומדויקים, ולרוב מבצעים את העבודה בעזרת בטקל ומדה.   

יריעות2.jpg (1) copy
איטום גגות

איטום איכותי והגנה אפקטיבית מפגעי מזג האוויר

איטום גגות שטוחים חייב להיות רציף ואחיד באמצעות חומרים איכותיים ועמידים בפני מים, כיום רבים מקבלני האיטום מבצעים את העבודה באמצעות היריעות הביטומניות בגלל עמידותן הגבוהה וכושר האיטום שלהן.

 

את היריעות פורסים במהירות על גג המבנה, לאחר הכנת השטח. חשוב לדעת כי ישנם דגמים רבים של יריעות בעובי ובהרכבים שונים, מומלץ לוודא עם קבלן האיטום כי הוא משתמש רק ביריעות איכותיות העומדות בדרישות תו התקן של מכון התקנים הישראלי.

 

את היריעות מיישמים על גג המבנה לאחר ניקוי יסודי ומריחת פריימר ביטומני, אם מבצעים את עבודות האיטום על גג חדש יש לבדוק שיפועים. לאחר ששכבת הפריימר מתייבשת יש להלחים רצועות של יריעות חיזוק ברוחב כ-15 ס"מ בכל החיבורים והאזורים הרגישים בגג, לאחר מכן פורסים את היריעות המגיעות בגלילים ומלחימים אותן ליצירת שכבת איטום אחידה. חשוב לבצע הלחמה איכותית באזורי הרולקות, ואת החיבורים יש לחבר באמצעות ברגים ומסטיק ביטומני. 

 

לאחר ייבוש ניתן לבצע הלבנה לשטח הגג כדי להגן על היריעות הביטומניות מפני נזקי שמש ישירה, אפשר למרוח חומרי הלבנה אקריליים הנחשבים לאיכותיים או צבעי הלבנה ייעודיים אחרים.

כדאי לדעת כי לאיטום מקצועי ויעיל של הגג מומלץ לדרוש מקבלן האיטום להשתמש ביריעות ביטומניות מסוג APP, בעובי לפחות 5 מ"מ, יריעות אלה עמידות במיוחד בפני נזקי שמש ישירה וחום.